44 Jarmark Wielkanocny

Inne wydarzenia na terenie miasta i Gminy
Termin: niedziela, 14 kwiecień 2019 10:00 - 18:00

SCENARIUSZ
44 JARMARK  WIELKANOCNY

Muzeum Wsi Opolskiej
14 kwietnia 2019 r.

godz. 10.00 – 18.00

Organizator:
Muzeum Wsi Opolskiej, ul. Wrocławska 174, 45-835 Opole.

Ceny biletów wstępu: 12,00 - bilet normalny; 6,00 - bilet ulgowy; 1,00 - bilet przedszkolny, 4,00 - bilet na kartę rodziny (przysługuje za okazaniem stosownych dokumentów posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Karty Opolskiej Rodziny i Seniora, Karty Opolskiej Rodziny i Karty Opolski Senior). Jest możliwość zakupu biletów online.

Miejsce: ul. Wrocławska 174, dojazd autobusami linii 9 Bierkowice i 5

Udostępnienie do zwiedzania obiektów zabytkowych: Chałupa z Antoniowa, Młyn wodny
z Siołkowic, chałupa z Dąbrówki Dolnej, chałupa z Kamieńca, chałupa ze Sternalic - ekspozycja szkoły wiejskiej, chałupa ze Starego Lasu -  ekspozycja Kresowian, chałupa z Radłowa, kościół
z Gręboszowa, kuźnia z Ziemiełowic, chałupa z Kozub, chałupa z Kup, spichlerz z Grudyni (wystawa).

PROGRAM:

Wręczenie nagród laureatom konkursu „Kroszonki Opolskie 2019”, godz. 10.30-11.15,
namiot na łące „Wełna”.

Otwarcie wystawy pokonkursowej „Kroszonki Opolskie 2019”, godz.12.00-12.30 spichlerz
z Grudyni.


Polska smakuje – czyli śląskie przysmaki w skansenie – stoiska z tradycyjnymi wyrobami kulinarnymi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, namiot zagroda „Nyska”, godz. 10.00-18.00.

Prezentacja tradycyjnych stołów wielkanocnych, śląskiego oraz kresowego, chałupa ze Starego Lasu  oraz chałupa z Antoniowa, godz.10.00 do 18.00.

Wypiek i degustacja tradycyjnego chleba – realizowane w zabytkowym piecu z Rudziczki, godz. 11.00-17.00 (z przerwami).


Prezentacja zwierząt gospodarskich – mini zoo,
realizowana przez Gospodarstwo Agroturystyczne „Gościnna Zagroda” z Przysieczy, godz. 10.00-18.00, zagroda „Budkowice”.

Przejażdżki konne dla najmłodszych realizowane przez Ludowy Klub Jeździecki „Ostroga” z Opola, wybieg przy zagrodzie „Budkowice”, godz. 12.00-14.00.

Estrada - występy zespołów folklorystycznych:

10.25 -10.30                 Powitanie
10.30 -11.15                 Kroszonki Opolskie 2019
11.15 -11.45                 Leśne Echo z Lubszy
11.45 -12.15                 Zespół folklorystyczny z Dobrodzienia
12.15 -12.45                 Leśne Echo z Lubszy
12.45 -13.15                 Zespół folklorystyczny z Dobrodzienia
13.15 -13.30                 Prezentacja topienia marzanny (Szwarne Dziołchy)
13.30 -13.50                 montaż Kapeli Dejcie Pozór
13.50 -14.50                 Na śląską nutę koncert Kapeli Dejcie Pozór
14.50 -15.00                 demontaż
15.00 -15.30                 Szwarne Dziolchy
15.30 -16.00                 montaż Zespołu NIVEL
16.00 -17.00                 Muzyka świata koncert Zespołu NIVEL
17.00 -17.30                 demontaż
17.30                            Zakończenie programu

Nabożeństwo drogi krzyżowej z poświeceniem palm wielkanocnych, przy współudziale Zespołu folklorystycznego z Dobrodzienia,15.30-16.15, kościół z Gręboszowa.

Pokaz obrzędu topienia marzanny, godz. 13.35 w zagrodzie „młyńskiej”, Szwarne Dziołchy

Pokazy i warsztaty godz. 10.00-18.00:

·       Pokaz wykonywania ozdób wielkanocnych techniką haftu krzyżykowego – Sylwia Andrejszyn, chałupa z Radłowa

·       Pokaz wędzenia wędlin w zabytkowym kominie – Gabriela Bucka, chałupa z Kamieńca

·       Pokaz kowalstwa Kowalstwo stylowe Janusz Sawicz - kuźnia z Ziemiełowic

·       Pokaz garncarstwa – Magdalena Poprawka, cypel przy mostku

·       Pokaz zdobienia jaj techniką rytowniczą – Gertruda Kleman, zagroda „młyńska”

·       Pokaz rzeźby w drewnie – Norbert Kleman, zagroda „młyńska’

·       Pokaz zdobienia wielkanocnych pierników – Irena Zawadzka, zagroda „wełna”

·       Pokaz zdobienia jaj sitowiem – Maria Maciak, zagroda „wełna”

·       Pokaz zdobienia jaj techniką rytowniczą – Stefania Topola, zagroda „młyńska”

·       Pokaz zdobienia jaj metodą batiku – Helena Wojtasik, zagroda „Kup”

·       Pokaz tworzenia palm wielkanocnych - Jakubowska Halina, zagroda „młyńska”

·       Pokaz malowania opolskiej porcelany - Agnieszka Okos, zagroda „wełna”

·       Pokaz toczenia naczyń glinianych – Justyna Wolna, zagroda „młyńska”

·       Pokaz haftu klockowego – Teresa Luchowska, chałupa z Kozub

·       Pokaz przędzenia na kołowrotku, zagroda „wełna”

·       Pokaz wykonywania łyżek z drewna, zagroda „wełna”

·       Pokaz zdobienia jaj techniką rytowniczą – Katarzyna Potocka, zagroda „młyńska”

·       Pokaz rzeźby w drewnie – Jan Sieczka zagroda „młyńska”

·       Pokaz koronki szydełkowej i wyrobów patchworkowych, Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu, zagroda „młyńska”

·       Pokaz rękodzieła – Zakład Aktywności zawodowej w Wieruszowie – naprzeciw zagrody z Kozub

·       Warsztaty plastyczne dla najmłodszych – Osiedlowy Klub „Chaberek”,  łąka „budkowice”

·       Pokaz zdobienia jaj metodą batiku – Zofia PączekKuta, zagroda Kup

·       Warsztaty plastyczne dla dzieci – 612. Gromada Zuchowa „Oswojeni” Hufiec ZHP Opole (11.00-15.00)

·       Pokaz tworzenia lasów w słoikach – Dorota Antosiewicz „Leśny Zakątek”, zagroda z Kup

·       Pokaz rękodzieła – Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Talent” z Dobrzenia Wielkiego, zagroda Kup

·       Warsztaty malowania ceramiki – Beata Woźniak, stara brama

Przejażdżki tandemem – Fundacja “Na Kole”, plac przy budynku administracyjnym

Bogata oferta handlowa: około 160 stoisk handlowych z wyrobami ludowej twórczości artystycznej
i rzemiosła oraz wyrobami kulinarnymi, godz. 10.00-18.00, teren Muzeum.


Oferta gastronomiczna: Obsługa gastronomiczna realizowana przez
Firmę Gastromax lokalizacja na łące „Wełna”, obsługa w godz. 10.00-18.00.

 Mapa pokazów w formacie pdf - tutaj

Opracowała: Ewa Olbryt

 

 

Terminy


  • niedziela, 14 kwiecień 2019 10:00 - 18:00

Wspierane przez iCagenda