Teatry Uliczne

Imprezy i wydarzenia kultularne
Termin: czwartek, 25 kwiecień 2019 10:00 - piątek, 26 kwiecień 2019 22:00

Miejsce: Głuchołazy

 

Zapraszamy serdecznie na kolejny Teatralny Festiwal, który odbędzie się w naszym mieście w dniach 25 i 26 kwietnia. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie na Rzecz Szkół „Chrobry”, Gmina Głuchołazy i Centrum Kultury serdecznie zapraszają mieszkańców na spotkanie ze sztuką teatralną. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Hasło V Festiwalu brzmi niezmiennie " Teatr kocha Głuchołazy", chociaż każda z edycji festiwalu ma nieco inny motyw przewodni, każdorazowo zmienia się też jego forma.

 

Pierwszy dzień festiwalu dedykowany jest najmłodszej publiczności. Na scenie Centrum Kultury zaprezentujemy trzy spektakle, których odbiorcą będą dzieci w wieku przedszkolnym (interaktywny spektakl pt. DETEKTYW ZAGADKA NA TROPIE w wyk. Teatru Małych Form KRAK-Art), dzieci młodszych klas szkoły podstawowej (spektakl pt. AKSAMITKA, CÓRKA DIABŁA w wykonaniu Dziecięcego Teatrzyku BABEL działającego przy Centrum Kultury w Głuchołazach oraz SNY JACUSIA w wykonaniu grupy teatralnej działającej w szkole Podstawowej nr 3 w Głuchołazach).

 

Oferta drugiego dnia Festiwalu kierowana jest do młodzieży i dorosłych (część wieczorna).

 

W tym roku postanowiliśmy w wyszukany sposób dotrzeć do grupy nastolatków z naszej gminy. Przygotowaliśmy ofertę beatrockowego spektaklu muzycznego, który odbędzie się w murach auli Liceum Ogólnokształcącego, w wykonaniu Bartasa Szymoniaka (zwycięzca IDOLA, były frontman zespołu Sztywny Pal Azji). Bartas to artysta nietuzinkowy - kreujący nowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej, twórca stylu BEATROCK - gatunku łączącego elementy beatboxu, wokali i żywych instrumentów. Wszystkie dźwięki tworzy na żywo sam, własnym aparatem mowy (bas, perkusja, trąbki, śpiew itd. ) a następnie zapętla na tzw. looper. Dźwięk po dźwięku, warstwa po warstwie. Jego koncert pn. ALARM jest ilustracją muzyczną do słów najważniejszych poetów pokolenia Kolumbów. Wiersze Słonimskiego, Baczyńskiego oraz Gajcego zostały pokazane w nowatorskich aranżacjach beatrockera. "Alarm" w swoim brzmieniu odbiega od dotychczasowego, schematycznego obrazu poezji w muzyce i nadaje jej zupełnie nowy wymiar. "Alarm" stał się dla Artysty także pewnego rodzaju misją. Świetnie przyjmowane koncerty dla uczniów szkół spowodowały, że Bartas zdecydował się na cały cykl takich wydarzeń, które zostały objęte patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty a część z nich wsparta także przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Okazuje się, że poezja może być "trendy", a koncerty prawdziwą lekcją historii przekazywaną uczniom w niebanalny i odkrywczy sposób.

 

Koncert Bartasa można obejrzeć również w Restauracji MUZYCZNA w Głuchołazach.

 

Dla dorosłej publiczności przygotowaliśmy dwa spektakle: CISZA na podstawie DRUGIEGO POKOJU Zbigniewa Herberta w wykonaniu grupy KLASYCZNY MANIAK TEATRALNY z Białej oraz spektakl pt. WIZYTA, w wykonaniu grupy teatralnej FIETER z Ozimka. Spektakl powstał w oparciu o tekst sceniczny szwajcarskiego dramaturga "Wizyta starszej pani" i miał swoją premierę w lutym tego roku. Akcja sztuki została zmodyfikowana i przeniesiona w realia Ozimka, w którym działa teatr Fieter. Spektakl jest próbą odnalezienie analogii pomiędzy dawnym, upadającym Gullen, a polskim małym miastem dotkniętym przez upadek huty.

 

Wystarczy wybrać, przyjść, zobaczyć i przeżyć. Szczegóły na plakacie, zapraszamy:)

 

 

 

Terminy


  • Od czwartek, 25 kwiecień 2019 10:00 do piątek, 26 kwiecień 2019 22:00

Wspierane przez iCagenda